
Kärlek och vänskap intentionshalsband Guldpläterad
Intentionshalsband med guld, morganit, larimar, regnbågsmånsten för Kärlek & Vänskap
Vänskap är den viktigaste ingridiensen i våra kärleksrelationer. Vänskap kräver att vi ser den andra människan, att vi är öppna och närvarande. Vi är inte vänner bara för att få våra egna behov tillgodosedda. Att vara vänner är att vara fria och känna gemenskap samtidigt. Djup vänskap är sällsynt, upplevs gudomlig och något av det finaste som finns.
Morganit för att växa i kärlek och leva i jämlikhet med respekt och tålamod. Larimar för att kunna prata från hjärtat och leva i både frihet och gemenskap samtidigt. Regnbågsmånsten för lycka, tacksamhet, känslan av mening och att försynen leder oss och vakar över oss.
Affirmation: Jag älskar mina vänner för dem de är. Mina vänner älskar mig för den jag är.
”Friendship is the purest love. It is the highest form of Love where nothing is asked for, no condition, where one simply enjoys giving.”
— Osho
- Information: Halsbandet är ca 42 cm inkl. pärlorna. Material: Stenpärlor som är fasettslipade eller rundslipade, storlek på pärlorna är ca 6 mm. Kedjan är guldpläterad.
- Nyfiken på stenars magi?: Och här kan du läsa texterna och mer om de olika stenarnas egenskaper, energier och betydelse >>